egy törvényjavaslat üzenete
A kormányzati rendszerhez kötött közszolgák, azaz a minisztériumokban és központi államigazgatásban dolgozók elméletileg apró kis hangyák, de ne legyenek kétségeink afelől, ők azok, akik szorgoskodnak, mindeközben viszont pontosan látják a valóságot.
Belátnak a rendszer érdekességeibe, a függöny mögötti élet nyílttá válik számukra, a legkisebb beosztásban dolgozó is pontosan tisztában van a hamissággal, a takargatni valóval, a becstelen, tisztességtelen, alkalmasint törvénytelen vagy korrupt lépésekkel.
2001-ben a hallgatásukat is a biztonság, az előre kiszámíthatóság törvénybe iktatásával vásárolta meg a kormányon lévő hatalom. Törvényi szinten korrumpálta a közszolgákat.
Most ugyanez a hatalom nem adna cserébe ezért semmit, illetve a pozitív üzenete negatívban fejeződik ki. A biztonságot, az előre kiszámíthatóságot lecserélnék – és le is fogják cserélni, mert mint már láttuk, amit meg akarnak tenni, azt meg is teszik, mert tehetik – a kiszámíthatatlanságra, a bizonytalanságra. A zsarolhatóság egyszerű mondata a „ki leszel rúgva” semmi kételyt nem ébreszthet a kormánytisztviselővé váltak szemében. Mert ezek után ezt minden indok nélkül meg is tehetik, bárhol, bármikor, bárkivel.
Nem bonyolódnék abba bele, jó volt-e ez a fokozott védelem, nem élhetett-e vissza vele a köztisztviselő, hiszen tudjuk, dehogynem, és ezért, mint minden, biztos ez a dolog is finomításra, jobbításra szorulna, ezen nem is vitatkozom.
Azt az üzenetét nézem csak ennek a törvényjavaslatnak, ami üzenetet hordoz mindenki számára. Eddig a lojalitást osztogatással oldották meg, ami személy szerint nekem és gondolom sok másnak sem tetszett, hatékonysága nullára redukálódott, különben nem bukott volna ekkorát a szocialista párt, az államkassza nem bírja el az osztogatás pazarló voltát. A feltétel nélküli lojalitáshoz azonban változatlanul ragaszkodik az új hatalom is, tehát olcsó és sokkal hatékonyabb módszer után nézett, és meg is találta azt. Fenyegetettség a neve. Mert nem kell indokolni.
A fenyegetettség érzete átitat mindent, aggódásban, félelemben, kiszolgáltatott helyzetben élni, talán a legelviselhetetlenebb életérzés. A beindult folyamatok erősen azt mutatják, erre kell felkészülni. Ma a kormányzati köztisztviselőknek, holnapra az összes közszolgának, majd mindnyájunknak.
Számomra a törvényjavaslat elsőre ezt az üzenetet közvetíti. Tévednék?