Kezdjük előröl, mert a BTK tervezetében nem találtam a gmo bűncselekmény szankcionálását
Kezdjük előröl, mert a büntetőtörvénykönyv tervezetében nem találtam a gmo bűncselekmény fogalmát sem és szankcionálását sem. Így már nem kérdezem, hanem vádolom a kormányt.
Legnagyobb örömömre az Alaptörvénybe is bekerült a GMO szabályozás, azaz a genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdaság biztosítása alkotmányos kötelezettséget ír elő a mindenkori kormányoknak.
Legnagyobb sajnálatomra és félelmemre nem került bele az Alaptörvénybe, hogy bármilyen GMO tartalmú élelmiszer hazai forgalmazása tilos. Ugyanakkor megértem, hogy ennek betartása már ma is - a jövőben pedig egyre jobban - lehetetlen lenne.
Szomorúan veszem tudomásul, hogy hazai - kizárólag multinacionális, génmódosításban világuralkodó cég-tagokat magáénak tudó - GMO lobbi egyesület máris jogi úton akarja eltöröltetni, de legalábbis részükre kedvezően megváltoztatni, illetve a jogi csűrés-csavarás módszerével kijátszani az Alaptörvény erre vonatkozó passzusát. Ám ezen cseppet sem lepődök meg.
Ennek az az említett egyesületnek - B.Z. Biotechnológiai Egyesület - olyan cégek a tagjai, akik anyacégei a közelmúlt történelmének legnagyobb vegyi botrányaiban, fegyverkezésben is részt vettek. Így tehát elképesztően óriási tőke áll a lobbi mögött, és sok esetben inkább a profit maximalizálás érdekében történő gátlástalan rombolás, felelősség alól való kibújás jellemzi őket. Nézzük a Dow Agro Sciences anyacégét, a Dow Chemicalt, nukleáris fegyverkezés, plutónium szennyezés, napalm B (Vietnam), Agent Orange (Vietnam), dioxin botrány, mellimplantátum botrány, metil zocianát szivárgás ( ~ 20 000 halott Indiában), DBCP (latin-amerika, sterilitást, terméketlenséget okozott tömegesen) klórpirifosz botrány, aminopyralid botrány (UK) ami úgy hirtelen beugrik a cégről. Nem kevés az sem, ami a másik tag Monsanto listája, aszpartam, Agent Orange, dioxin, PCB, rBST, L-triptofán (EMS), "forgóajtó", de felesleges tovább sorolni az elképesztően sok emberáldozattal járó felelőtlenségeket, melyeket okoztak. És mindkettőnél a legnagyobb üzlet most a GMO vetőmagok és ezzel párhuzamosan a mezőgazdasági vegyszerek, rovar és gyomirtók gyártása, forgalmazása az egész világon. Úgyszintén a másik két tag multinacionális óriás cégnél, a Pioneernél és Syngentánál is van min elgondolkodni, bár az ő botrányaiktól nem ennyire hangos a világ.
A Dow Chemical és a nálunk sokkal nagyobb részesedéssel jelen lévő Monsanto céget az elmúlt évtizedekben a számos targédia okozása miatt sokszor évekig elhúzódó perek után sokmilliós kártérítéseket kifizetésére kötelezték egyenként is, de felelősségre soha nem vonták őket.
Kötve hiszem, hogy jogilag, büntetőjogilag bármelyik multinacionális mamutcég valaha is felelősségre lesz vonva, de talán mégis egy visszatartó dolog lenne, ha a GMO szennyezés büntethetőséggel is szankcionálva volna.
Meglehet, azok a magyar nagygazdák, akik régiónként a legtöbb vetőmagot vásárolják a Monsanto cég hibridjeiből, meggondolnák, ér-e annyit a Monsanto által finanszírozott nagy értékű Dél-Afrikai utazás, valamint a három országosan legnagyobb vevőjüknek emellett még a két extra nagy volumenű Monsanto ajándéka, mint az esetleges génszennyezésből fakadó veszteség, megspékelve a büntethetőséggel, akár a börtönt is kockáztatva. Természetesen nem feltételezem egy gazdáról sem, hogy szándékosan génmódosított magokat vetne, és Monsantoról sem merem feltételezni, ezt megkísérelné.
Ugyanakkor félve olvasom, hogy Paraguay hogy lett akarata ellenében egyike a legnagyobb GMO növények termesztőinek, holott szigorú tiltás volt náluk is érvényben. Arra még ma sem tudják a választ, hogy került illegális forrásból az első pár mázsa, tonna génmódosított vetőmag az országukba. Utólag kinyomozni szinte lehetetlen, bár gyanúval élhet bárki, az nem ad okot eljárásra. Amennyiben nem büntetőügyről van szó, értelmetlen is. Amikor egy országban a biodiverzitás megszűnik, a monokultúra eltünteti az erdőket, annak vegyszerei pedig megöli a kisgazdaságokat, megbetegíti az ott élőket, amikor a földönfutóvá lett vidékiek százezrei menekülnek a nagyvárosok nyomornegyedeibe, hogy az önellátásukat is biztosított gazdálkodásuk helyett a kukákból oldják meg élelmezésüket, akkor már az állam tehetetlen, akkor már a folyamat megállíthatatlan.
Orbán Úr, Önök elfelejtettek valamit.
Nyáron már tervezték a GMO szennyezést beemelni a büntetőtörvények közé, Fazekas Sándor miniszter ezt őszre ígérte meg, de azóta már elmúlt az ősz, a télből is kezdünk kifelé csúszni és ezidáig ez ügyben semmit nem léptek meg. Az ország hosszútávú mezőgazdasági, környezeti érdeke, az egészség biztonsága érdekében ezt már rég meg kellett volna tegyék. Csak remélhetem, hogy Ángyán államtitkár sajnálatosan elfogadott lemondása nem jelent pálfordulást a kormány hozzáállásában, főként, hogy a lemondás oka nem egy esetlegesen már megtörtént pálfordulás miatt van, hogy a GMO mellett kardoskodó Semjén vonal nem győzedelmeskedik. A tét nem kevés, megmarad-e élelmiszer önellátó képességünk, vagy örökre kiszolgáltatottjai leszünk egy gátlástalan multinacionális mamutcégnek. Most kell eldönteni, kétharmaddal a hátuk mögött most kizárólag az Önök felelőssége, hogy megőriznek-e valamit még a megmaradt sovány függetlenségünkből, vagy lecserélik a pillanatnyi haszonért.
Lázár János pontosan fejezte ki magát, mikor azt mondta „Súlyosan hibáztunk, alábecsültük a nemzetközi erőtér jelentőségét”, igaza volt, de remélem ez csak azt jelenti, változatlan cél mellett, csupán az elérésének stratégiája, valamint a taktikai lépések és a stílus finomodik, nem pedig az, hogy a nemzeti függetlenségünk utolsó megmaradt részét is beáldozzák a nemzetközi erőtérnek. Mert júdáspénzből csak kínt és nyomort lehet venni, még akkor is, ha eleinte csillog felette az álcázó lepel. A Darányi terv alapjaiban nagyon jó, ha a kivitelezésébe nem csúszik be korrupció, de a Darányi terv egy felesleges iratkupaccá, szemétté válik a jövőben, amennyiben a GMO lobbi érdekében a legkisebb engedményeket is megteszi a kormány. A lobbinak való ellenállást nem erőszakosan pufogtatott hangos szavakkal, hanem törvények alkalmazásával kell és lehet csak meglépni, mégpedig az Alaptörvényben előírtakat megszegőkkel szemben a büntetőtörvények drasztikusan, kirívóan és elrettentően súlyos szankcióinak alkalmazásával. Ehhez azonban a törvényeket már rég meg kellett volna hozni, minden késlekedés egy lépés abba az irányba, hogy visszavonhatatlanul megszűnjön a mezőgazdaságunk és élelmezésünk magunk általi irányítása.
Február van, a gazdák lassan beszerzik az áprilisi vetéshez a magokat. Hacsak, már be nem szerezték. Nehogy, túl késő legyen.